Kiedy wypowiedzieć umowę o pracę?

Coraz częściej przypomina nam się o tym, że do żadnej pracy nie jesteśmy przywiązani łańcuchami, jeśli więc nie daje nam ona satysfakcji, zawsze możemy z niej zrezygnować. Czy jednak wypowiedzenie umowy o pracę jest zawsze dobrym pomysłem.

Na co powinniśmy uważać?

Jednym z największych problemów wiążących się z wypowiedzeniem umowy o pracę jest znalezienie najlepszej firmy wykonania tego kroku. Zazwyczaj zalecane jest skorzystanie z dobrodziejstw wypowiedzenia za porozumieniem stron, w pewnych okolicznościach jednak okazuje się, że znacznie lepszym rozwiązaniem jest skłonienie pracodawcy do tego, aby wręczył nam wypowiedzenie. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że jedynie w tym ostatnim przypadku od chwili rejestracji w powiatowym urzędzie pracy do momentu uzyskania zasiłki dla osoby bezrobotnej wynosi siedem dni. W innych warunkach mówimy o dziewięćdziesięciodniowym okresie karencji, osoby, które rezygnując z pracy nie mają innych widoków na zatrudnienie muszą więc liczyć się z tym, że ich funkcjonowanie będzie w istotny sposób utrudnione.

Kiedy wypowiedzieć umowę o pracę?

Z wypowiedzeniem umowy o pracę nie warto zwlekać przede wszystkim wtedy, gdy:
a) znaleźliśmy już firmę, w której możemy uzyskać zatrudnienie, a jednocześnie wydaje nam się, że praca w niej będzie znacznie bardziej satysfakcjonująca niż ta, którą wykonywaliśmy u dotychczasowego pracodawcy,
b) posiadamy oszczędności, które jesteśmy w stanie przeznaczyć na utrzymanie się w sytuacji, w której nasze poszukiwanie nowego źródła zarobkowania przedłużałoby się,
c) warunki, w jakich pracujemy są bardzo złe, a do tego nie ma szansy na ich poprawę,
d) praca w danym miejscu stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego,
e) istnieją podstawy do tego, aby podejrzewać, że nasze relacje z pracodawcą lub bezpośrednim zwierzchnikiem będą się coraz bardziej komplikowały, a nasza pozycja w firmie będzie się stawać coraz słabsza.

Kiedy zastanowić się nad ostateczną decyzją?

W pewnych okolicznościach wypowiedzenie umowy o pracę wcale nie musi być dobrym rozwiązaniem nawet, jeśli wydaje się nam, że w każdym innym miejscu czulibyśmy się lepiej. Z decyzją taką należy się wstrzymać przede wszystkim wówczas, gdy nie wiemy jeszcze, gdzie moglibyśmy pracować po okresie wypowiedzenia, a jednocześnie mamy świadomość zobowiązań finansowych, których spłacanie jest konieczne również po ustaniu stosunku pracy. Decyzja taka nie jest też najlepsza wtedy, gdy wspomniane zobowiązania nie są naszym problemem, dysponujemy jednak na tyle małymi oszczędnościami, że trudno będzie nam przetrwać okres rozciągający się od chwili rejestracji w powiatowym urzędzie pracy do momentu uzyskania zasiłku dla bezrobotnych.

Wizyta u prawnika

Bez względu na to, czy decydujemy się na porozumienie stron, czy też nosimy się z zamiarem wypowiedzenia umowy o pracę, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, powinniśmy szukać wiarygodnych informacji. Coraz większą popularnością cieszą się w tym kontekście wizyty składane w kancelariach zajmujących się kwestiami związanymi z prawem pracy, można w nich bowiem uzyskać odpowiedzi na wiele nurtujących pytań.

Komentarze
  1. Marlena

    Właśnie rozważam złożenie wypowiedzenia umowy o pracę – dziękuję za ten artykuł! który rozwiał praktycznie wszystkie moje wątpliwości. Jeszcze raz bardzo dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *